مدیر سایت 1003

صورت سود و زیان

صورت سود و زیان

یکی از اقلام صورت های اساسی دانش حسابداری صورت سود و زیان می باشد. هر بنگاه اقتصادی برای تعیین عملکرد خود (کسب درآمد) در یک دوره مالی جهت ارائه به مدیران و صاحبان سرمایه به این گزارش نیازمند است.

صورت سود و زیان به طور اختصاصی به بررسی درآمدها و هزینه های یک بنگاه اقتصادی می پردازد که اگر درآمدهای یک مجموعه از هزینه های آن بیشتر باشد سود و اگر هزینه ها بیشتر از درآمد باشد زیان نامیده می شود به همین دلیل نام دیگر صورت سود و زیان صورت درآمد و هزینه می باشد . 

درآمدها

هرگونه عایدی حاصل از فعالیت شرکت که به افزایش حقوق صاحبان سهام (به جز مواردی که به آورده صاحبان سهام مربوط می شود) درآمد می گویند.

انواع درآمد :

1- درآمد عملیاتی : درآمدی که در نتیجه فعالیت اصلی و مستمر بنگاه اقتصادی به وجود می آید .  
2- درآمد غیرعملیاتی : به گروهی از درآمدها که حاصل از فعالیت اصلی شرکت ( درج شده در اساسنامه) نمی باشد مانند سود حاصل از دارایی های ثابت، سود حاصل از افزایش موجودی ها 

هزینه ها

به مجموعه مخارجی که یک بنگاه اقتصادی در جهت روند فعالیت خود برای کسب درآمد متحمل می شود و باعث کاهش حقوق صاحبان سهام (به جز مواردی که به ستانده سهام مربوط است) می شود . هزینه حساب موقت هستند و ماهیت بدهکار دارند .
تقسیم بندی انواع هزینه از دو دیدگاه قابل بررسی می باشد .

دیدگاه اول:
1- هزینه های عملیاتی : به هزینه هایی که در راستا فعالیت شرکت و راه اندازی یک محصول، کسب و کار یا سیستم به منظور حداکثر بهره وری گفته می شود . این نوع از هزینه های به منظور بقای سازمان است و ارتباطی با واحد تولید ندارد و هزینه های فروش، بازاریابی و مالی و اداری را در بر می گیرد.
2- هزینه های غیر عملیاتی : هزینه های تجاری غیر مرتبط که مربوط به فعالیت شرکت نمی شود را شامل می شود. مانند هزینه و ضرر دربهره ی دارایی ها 

دیدگاه دوم :
1- هزینه های عمومی و اداری مانند : هزینه پرداخت قبوض وحقوق و دستمزد پرسنل اداری 
2- هزینه های توزیع و فروش مانند : هزینه بازاریابی و تبلیغات
3- هزینه های مالی مانند : هزینه سود اقساط بانکی و جرائم مالیاتی 
4- هزینه استهلاک مانند : هزینه استهلاک ساختمان و ابزارالات 
5- هزینه حقوق و دستمزد مانند : حقوق و دستمزد واحد تولید و حقوق دستمزد متفرقه 

طبق استانداردهای اصول حسابداری شرایط زیر موجب می شود اقلام درآمد و هزینه جداگانه افشا شود :

1- کاهش ارزش موجودی ها به خالص ارزش فروش یا کاهش ارزش دارایی های ثابت مشهود به مبلغ بازیافتنی و همچنین برگشت این گونه کاهش ارزش ها
2- تجدید ساختار فعالیتهای واحد تجاری و برگشت هرگونه ذخیره مخارج تجدید ساختار
3- واگذاری سرمایه گذاری ها
4- واگذاری اقلام دارایی های ثابت مشهود
5- عملیات متوقف شده 
6- حل و فصل دعاوی حقوقی 
7- سایر موارد برگشن ذخائر 

محاسبه صورت سود و زیان :

محاسبه این گزارش به دو روش تک مرحله ای و دومرحله ای می باشد تفاوت این دو در این است که در روش تک مرحله ای، کلیه هزینه ها از کلیه درآمدها کسر می شود به عددی می رسیم که سود یا زیان قبل از کسر مالیات می باشد که بعد از کسر مالیات به سود و زیان خالص میرسیم اما در روش دو مرحله ای ابتدا سود یا زیان عملیاتی و سپس سود و زیان خالص محاسبه می گردد.
در دو روش محاسبه هدف این است که بنگاه اقتصادی دارای روند سودآور یا زیان آور بوده است ؟ که بعد از روشن شدن این موضوع تصمیمات مهم مدیران و صاحبان سرمایه باعث جلوگیری از روند زیان آوری در بنگاه های زیان ده یا سرمایه گذاری در بنگاه های سودده خواهد بود .

اخبار مرتبط

نظرات

  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*
  • نظری ثبت نشده است.

آخرین اخبار

مشاهده همه